Myrtle Beach BRITFEST 2022
Award Winners

logo 594x200-hi.001
We Love British Cars and Motorcycles ...

Here are pictures followed by the list of award winners at the 2022 Myrtle Beach BRITFEST car show.
With many spectacular cars among the 117 registered vehicles there were a lot of great choices!

Congratulations to all the 2022 Myrtle Beach BRITFEST award winners!

SPECIAL CLASS AWARD WINNERS

Special Class: My Favorite British Car
   Thomas Wright, Gray on Gray 1936 Rolls Royce/2530 Sport Saloon w/division

Special Class: My Favorite Picnic Display
   Corinne Hoch, Carmine Red 1979 Roadster
             and
   Kathie and Dick Foltz Blue 2023 MINI Cooper SE

CLASS AWARD WINNERS

CLASS 01 – Austin Healey 100 / 3000
   1st Place:   Jack Bitting, British Racing Green 1965 Austin Healey MK III
   2nd Place:  Craig Stechman Ice Healey Blue 1967 3000 MKIII BJ8
   3rd Place:   Randall Beaty, 1967 Austin Healey 300 BJ8 MK III

CLASS 02 – Austin Healey Sprite MG Midget
   1st Place:   Larry Hall, Red 1971 MG Midget
   2nd Place:   Ronald Simons, White 1974 MG Midget
   3rd Place:   Ron  Connors Blue 1969 Sprite

CLASS 03 – Austin Healey / Bugeye Sprite
   1st Place:   Ric Anderson Red 1960 Austin Healey Bugeye Sprite
   2nd Place:   Ned Gregory Blue 1959 Austin Healey Bugeye Sprite

CLASS 04 – Aston Martin
   1st Place:   Stephen Speer Black 2008 Aston Martin DB9
   2nd Place:  Hoyt Wood Diamond Blue Silver Metallic 1998 Aston Martin

CLASS 05 – Bentley / Rolls Royce
   1st Place:   Thomas Wright Gray on Gray 1936 Rolls Royce/2530 Sport Saloon w/division

CLASS 07 – Jaguar E-type Series I / II / III
   1st Place:   Bill and Lisa Unger BRG 1969 Jaguar E-type FHC
   2nd Place:   Geoffrey Townsend 0 1968 Jaguar E-type FHC

CLASS 09 – Jaguar and Daimler XJ6 / 12 / R (1968-1997)
   1st Place:   Jack and Susan McLaughlin Green 1996 Jaguar XJ6

CLASS 11 – Jaguar XK8 / XK / XKR (1997-2015)
   1st Place:   Nick Orso 0 2007 Jaguar XK
   2nd Place:  Ed Schroeder 0 2007 Jaguar XK

CLASS 12 – Jaguar Sedans / Estates / SUVs (1998-)
   1st Place:   Nicholas Kieft Yulong White 2019 Jaguar F Pace 30t Portfolio

CLASS 13 – Jaguar F-type
   1st Place:   Steven Hertel Orange 2014 Jaguar F-Type
   2nd Place:   Rod Taylor Grey 2016 Jaguar F Type
   3rd Place:   Rod Mitton 0 2017 Jaguar F-Type R

CLASS 15 – Lotus
   1st Place:   Williiam Timmons Green 1960 Lotus Elite, Type 14
   2nd Place:   James Varitz 0 1979 Esprite Lotus Commerative Edition

CLASS 16 – MG A
   1st Place:   Rusty Love Black 1958 MGA
   2nd Place:  Ed Shultz White 1961 MGA MK II
   3rd Place:   Larry Jamieson Chili Red 1959 MGA 1500 Convertible

CLASS 17 -MG B / C (chrome bumper)
   1st Place:   Johnny Schumate 1964 White MGB
   2nd Place:   Alan & Christina Brown 1972 Aqua MGB
   3rd Place:   Nigel Watt Red 1974 MGB Roadster

CLASS 18 -MG B (rubber bumper)
   1st Place:   Corinne Hoch Carmine Red 1979 Roadster
   2nd Place:   Ed Farnell Black 1980 MGB LE
   3rd Place:   Bob Puttbach green 1977 MGB

CLASS 19 – MG B GT / MG C GT
   1st Place:   Steve Finch Citron 1974 MG MGB/GT
   2nd Place:   Jack and Susan McLaughlin Green 1972 MGB GT

CLASS 20 – MG T Series and Others
   1st Place:   Cyndi Platt Blue 1951 MG TD
   2nd Place:   Pam Ihling British Racing Green 1952 MG/TD

CLASS 21 – Mini Original and Variants
   1st Place:   Brian Smart Red 1968 Riley Elf MkIII
   2nd Place:  Geoffrey Townsend Green 1967 Austin Mini Moke
   3rd Place:   Thomas Ehlers Black 1988 Rover / Mini

CLASS 22 – MINI (BMW)
   1st Place:   Felicia & Bob Sachs White Silver 2014 MINI COOPER HIGHGATE Convertible
   2nd Place:   Dennis Oldland Silver 2006 MINI Cooper S
   3rd Place:   Heinz Maetzener Red 2007 MINI Cooper

CLASS 23 – Morgan
   1st Place:   Jack & Pat Zimmerman Yellow & Black Wings 1963 Morgan 4/4
   2nd Place:  Jack Wheeler BRG & Black 1967 Morgan 4/4

CLASS 24 – Rover
   1st Place:   Rodney Propps Grasmere Green 1989 LAND ROVER DEFENDER 110
   2nd Place:   Rodney Propps Portofina Red 1991 Land Rover Defender 90
   3rd Place:   William Keith WHITE 1991 LAND ROVER DEFENDER 110

CLASS 25 – Sunbeam
   1st Place:   Richard Fritz Yellow 1963 Sunbeam Alpine GT
   2nd Place:   Dave Romknick Black 1964 Sunbeam Tiger
   3rd Place:   John & Sandy Miller Red 1961 Sunbeam Alpine

CLASS 26 – Triumph TR 2 / 3 / 3A / 3B
   1st Place:   Warren & Stancy Bender BRG w/ tan stripe 1961 Triumph TR3A
   2nd Place:   Ray Maggio Green 1959 Triumph / TR-3a

CLASS 28 – Triumph TR 6
   1st Place:   Ralph F. Casella Carmine Red 1974 Triumph TR 6
   2nd Place:   David Boyles Red 1972 Triumph TR6
   3rd Place:   Bruce Leggat White 1972 Triumph TR6

CLASS 30 – Triumph Spitfire and GT6
   1st Place:   Matt Balbo Orange 1979 Triumph Spitfire
   2nd Place:   Scott Taylor Red 1978 Triumph Spitfire

CLASS 32 – TVR
   1st Place:   George Czerw Silver/Blue Metallic 1985 TVR 280i FHC

CLASS 33 – British Special Interest (not listed elsewhere)
   1st Place:   Kathie and Dick Foltz White/Black 1962 Wolseley 1500
   2nd Place:   Richard Orto Black 1959 Austin Healey 3000
   3rd Place:   Scott Ramstadt Dark Cherry 1974 MGB 4×4

CLASS 34 – British Motorcycles
   1st Place:   John Lienhard black 1972 Triumph /Daytona
   2nd Place:   Rodney Propps Purple over White 1967 Triumph Bonneville

CLASS 35 – British Replicas
   1st Place:   Geoffrey Townsend 1965 Shelby Daytona Coupe

CLASS 36 – Non-British Import of Special Interest
   1st Place:   Warren & Stancy Bender white 1964 Porsche 356C
   2nd Place:   Doug and Alison Morrow White 1991 Mercedes 500 SL
   3rd Place:   Bill and Lisa Unger beige 1987 Alfa Romeo Spider Veloce

logo 594x200-hi.001
We Love British Cars and Motorcycles …